Viete, ako v obchode rozpoznať slovenské mäso od zahraničného? Radi vám to vysvetlíme.
Povinnosť označovať miesto pôvodu čerstvého mäsa je výrobcom daná súčasnou legislatívou EÚ. Táto povinnosť bola implementovaná do legislatívy po vypuknutí BSE (choroby šialených kráv) vo Veľkej Británii, s cieľom dostatočne informovať spotrebiteľa o tom, odkiaľ hovädzie mäso, ktoré si kupuje pochádza.
V súčasnej dobe pri predaji baleného mäsa platí, že etiketa musí obsahovať aj údaje o krajine, kde bolo/boli jatočné zviera/zvieratá chované, zabité a delené.
Kde:
Miesto chovu je miesto, kde sa zvieratá zdržali najdlhšiu dobu svojho života.
Miesto usmrtenia je krajina, v ktorej bolo zviera na bitúnku usmrtené.
Miesto delenia, je krajina kde bolo jatočné telo zvieraťa rozdelené na menšie diely.
Pokiaľ všetky úkony prebehli v jednej krajine, je možné použiť označenie „Pôvod“ a zároveň sa uvedie názov krajiny, kde boli všetky procesy vykonané.
Napr. Pôvod: Slovensko
Pokiaľ sa jedná o čerstvosť mäsa, rozhodujúce sú pre vás hlavne informácie, kde bolo zviera zabité a delené. Pokiaľ je tam uvedená ako krajina Slovensko, máte istotu, že mäso bolo distribuované v rámci Slovenska.
Veľmi častou otázkou zo strany zákazníkov, je kde si majú overiť pôvod mäsa, pokiaľ je predávané v pulte. V takomto prípade by mal zákazníkovi relevantnú informáciu poskytnúť predajca, nakoľko mäso vždy prichádza na predajňu aj s obchodnou dokumentáciou, kde sú tieto údaje uvedené.