Grilovacia sezóna je v plnom prúde. V Teleráne TV Markíza sme preto 29.05.2019 hovorili o tom, aké typy výrobkov na gril trh ponúka, ako ich správne pripravovať a naopak čomu sa vyvarovať.
Čo nám prezrádza o výrobkoch na grilovanie etiketa ? Pomenujme si tie najzákladnejšie informácie
Etiketu možno považovať za rodný list každého výrobku. Nájdete tam všetky informácie o kupovanom výrobku,ktoré potrebujete ako :
- konkrétne zloženie výrobku vrátane použitých ( aj tzv. E-čok / E-čísiel )
- informáciu o alergénoch,
- podmienky skladovania a v niektorých prípadoch i návod na prípravu
Akým pravidlám podlieha zloženie výrobku ?
V zmysle platnej legislatívy výrobca na etikete MUSÍ uviesť presné zloženie výrobku, pričom poradie jeho jednotlivých zložiek uvádza v zostupnom poradí ( od najvyššieho množstva po najnižšie ).
Čo sú E-čka a prečo sa v zložení nachádzajú ? Povedzme si o tom viac ...
Toto je najčastejšie kladená otázka vo vzťahu k zloženiu výrobkov. Ako sme vyššie uviedli výrobca MUSÍ na etikete uviesť všetky zložky, ktoré výrobok obsahuje a môže si vybrať či v zložení uvedie chemický názov zložky alebo jeho E-kód.
Tzv. E-čko alebo E-kód je vlastne skratka pre chemický názov zložky
napr. vitamín C ( kyselina askorbová ) = E300
Výrobca to môže v zložení uviesť ako : "antioxidant E300" alebo "antioxidant kyselina askorbová"
Ste alergik ? Toto by ste mali vedieť ...
Pokiaľ výrobok obsahuje alergény, výrobca ich v zložení MUSÍ v zložení jasne odlíšiť od ostaných zložiek napr. odlišným typom písma ( napr. tučné písmo ) alebo podčiarknutím.
Výrobcovia často používajú označenie ,, Výrobok môže obsahovať ... s uvedením názvu konkrétneho alergénu ,, toto označenie znamená, že daný alergén do mäsového výrobku cielene nepridávajú, avšak jeho prítomnosť v zložení výrobku nevedia z objektívnych dôvodov vylúčiť napríklad z dôvodu krížovej kontaminácie v rámci prevádzky alebo kontaminácie na úrovni aditívnych látok.
Koľko mäsa a tuku obsahuje mäsový výrobok ?
Tento údaj nájdete priamo v zložení mäsového výrobku a to v % vyjadrení. Na základe tohto údaju si môžete porovnať aj kvalitu jednotlivých ponúkaných mäsových výrobkov. V prípade výrobkov určených na gril však sledujte aj obsah tuku, ktorý je uvedený v nutričných hodnotách na etikete výrobku, pretože nositeľom chutí je práve tuk a preto mäsový výrobok s vyšším obsahom mäsa môže zostať po ugrilovaní suchší a menej šťavnatý.
Kedy zásadne nesoliť ...
Jedným spôsobom ako si pripraviť chutné jedlá na gril je aj domáce marinovanie mäsa pomocou hotových marinád či koreninových zmesí. Súčasný trh ponúka naozaj široký sortiment rôznych zaujímavých chutí a to aj od našich slovenských výrobcov ( napr. Mäspoma, Progast ). Chuťové profily takýchto koreninových zmesí sú veľmi vyvážené a výrobca je povinný uviesť na obale zloženie takejto koreninovej zmesi aj na obal výrobku a pokiaľ je to potrebné tak aj návod na prípravu. Rovnako ako v prípade mäsových výrobkov, alergény MUSIA byť v zložení odlíšené iným druhom písma.
Najčastejšou chybou pri domácej príprave marinovaných mias na gril týmto spôsobom je nedodržanie návodu na prípravu alebo dosoľovanie výrobku pri kulinárskej úprave, čo spôsobí jeho presolenie.
Najlepším spôsobom ako sa tomu vyhnúť je čítanie ,, Zloženia " a " Návodu na prípravu ", ktorý je uvedený na obale výrobku. Hotové marinády či koreninové zmesi často obsahujú totiž až 50% jedlej soli, preto dosoľovanie či nedodržanie návodu na prípravu môže viesť k presoleniu celého pokrmu.
Ako grily správne pripraviť ? Čítajte etiketu výrobku ...
Pokiaľ máte stále naponáhlo alebo je pre Vás pohodlnejšie iba ,, kúpiť a ísť " tak sú pre Vás vynikajúcou voľbou už hotové mäsové mäsové výrobky určené na gril či pečenie a to v prípade klobás rôznych tvarov a príchutí alebo už hotové chladené marinované mäsá, ktoré stačí vybrať z obalu, ktoré môžete ihneď upiecť či ugrilovať.
Ak je v blízkosti názvu uvedený text ,, Mäkký mäsový výrobok " jedná sa o výrobok ktorý je už tepelne opracovaný ( uvarený ) priamo u výrobcu a takýto výrobok stačí na panvici či grile iba zohriať či podľa vlastného vkusu prudko ugrilovať či opiecť.
Ak je v blízkosti názvu uvedený text ,, Mäsový prípravok " jedná sa o výrobok, ktorý je dôkladnejšie prepiecť či dlhšie ugrilovať aby sa dosiahli požadované kulinárske vlastnosti výrobku zároveň sa však treba vyhnúť vysušeniu výrobku.
Nespôsobte si bruchobôľHlavne letné obdobie je charakteristické tým, že ručička teplomera sa vyšplhá aj na teploty nad 30°C. Nech sa rozhodnete pre ktorýkoľvek druh mäsových výrobkov na gril - dbajte na dodržanie ich skladovacích podmienok, ktoré sa pohybujú do +4 °C. Dobrým pomocníkom je preto napr. chladiaca taška, ktorá zabezpečí dodržanie chladiarenskeho reťazca.
Prajeme Vám dobrú chuť :)