Dovolenkové obdobie prináša aj časté dilemy, aké jedlo si na dovolenku pobaliť. V Teleráne TV Markíza sme preto 25.07.2019 hovorili o tom, aké mäsové výrobky sú na cestovanie najvhodnejšie a ako ich správne v obchodoch rozoznať.
Konzerva či polkonzerva ... aký je v tom rozdiel ?
V skutočnosti zásadný a to hlavne kvôli ich požiadavkam na skladovanie.
Kým konzervy možno skladovať pri bežnej vonkajšej teplote a aj v obchodoch ich nájdeme voľne uložené v regáloch, polokonzervy majú zákonom stanovenú teplotu skladovania do max. + 4 °C.
Pokiaľ však máte dilemu ako ich v obchodoch rozoznať doporučujeme :
1) Všímajte si, ako sú v obchodoch uskladnené či voľne alebo v chladiacom pulte, výrobky totiž musia byť v
obchodoch skladované podľa podmienok, ktoré uviedol výrobca
2) Čítajte etikety. Výrobca MUSÍ totiž v súlade s platnou legislatívou na každom výrobku povinne uviesť
podmienky jeho skladovania, ale zároveň aj informáciu či sa jedná o ,, konzervu " alebo ,, polokonzervu "
( viď foto v prílohe )
Konzervy aj polokonzervy sú si na prvý pohľad dosť podobené, avšak z pohľadu technológie konzervovania sa odlišujú použitím rozdielnej teploty tepelného opracovania, čo zaručuje ich zdravotnú nezávadnosť (denaturáciu bielkovín, usmrtenie a inaktiváciu mikroorganizmov a inaktiváciu enzýmov )
Polokonzervy sa po uzatvorení pasterizujú , pričom legislatívnou požiadavkou je dosiahnutie teploty min. 70 °C po dobu 10 minút vo vštkých častich výrobku.
Konzervy sa po uzavretí pevného obalu sterilizujú dosiahnutím vnútornej teplote min. 120 °C po dobu min. 3 minúty, čo zaručí dodržani elegislatívnej požiadavky na dosiahnutie hodnoty účinnosti sterilizácie (Fo) vyššej ako 3.
Takže pokiaľ cestou na dovolenku neviete zabezpečiť teploty podľa požiadaviek výrobcu, tou správnou voľbou pre vás by mali byť určite konzervy.
Máte chuť na salámu ? Dobrý výber !
Trvanlivé salámy ( ľudovo nazývané aj suché salámy ) sú pre dovolenkové cestovanie tiež tou správnou voľbou. Ich vysoký podiel mäsa a následný proces sušenia, údenia či fermentácie a pri trvanlivých tepelne opracovaných výrobkoch aj varenie ( tepelné opracovanie ) - zaisťujú týmto výrobkom nielen vynikajúce chuťové vlastnosti, ale aj trvanlivosť ich a odolnosť voči vyšších teplotám.
Trvanlivé mäsové výrobky možno skladovať prakticky pri vonkajších teplotách avšak pri teplotách nad 30 °C je pre ne prirodzené, že púšťajú tuk, čo však nie je kvaltatívna chyba. Aby si trvanlivé mäsvové výrobky zachovali svoje optimálne kvalitatívne parametre výrobcovia často na etikete uvádzajú ich optimálne podmienky skladovania.
Ako ich bezpečne spoznáte ? Etiketa Vám zase napovie ...
V blízkosti názvu hľadajte text :
- " trvanlivý tepelne opracovaný mäsový výrobok " ( sem patria výrobky ako napr. Vysočina, Inovecká saláma, Strážovská saláma , Turistická saláma, Čingovská saláma ) - tieto výrobky sú tepelne opracované, sušené a údené
- " trvanlivý tepelne neopracovaný mäsový výrobok " ( sem patria výrobky ako napr. Nitran, Malokarpatská saláma, Lovecká saláma, Bratislavská klobása atď ) - tieto výrobky sú sušené a údené príp. fermetované
Prajeme Vám šťastnú cestu a dobrú chuť :)